MechSoft'un Koltukları Kadın Yöneticilere Emanet

İşte Gücümüz Şubat Ayı Bülteni

MechSoft Bilgi ve İletişim Tek. Tic. A.Ş., Sezgi Özkan

MechSoft'un Koltukları Kadın Yöneticilere Emanet

İşte Gücümüz Şubat Ayı Bülteni

07 Mart 2022 , Basında Biz

Kurulduğu ilk yıllarda toplam çalışan sayısına göre %10 oranında kadın çalışanı bulunan MechSoft, 2022 yılı itibariyle bu oranı %45’e yükseltti. Alanlarında uzman kadın yöneticilerin önemli görevleri paylaştığı MechSoft, aynı zamanda bilişim teknolojileri sektöründeki kadın istihdamını artırmaya yönelik faaliyetlere de ağırlık veriyor.  

Deloitte Fast 50 programı kapsamında birçok kez Türkiye’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinden biri seçilen MechSoft, Bilişim Teknolojileri sektörüne kadın dokunuşunu getiriyor. İnsan kaynakları, finans, iletişim gibi insan ilişkileri yönetiminin önem taşıdığı departmanlardaki koltuklarda özellikle kadın yöneticileri konumlandırıyor. 


Mechsoft - Ayca Kanver
MechSoft CFO’su Ayça Kanver; “İş ortaklığı yaptığımız firmalarla yalnızca dijital dönüşüm yolculuğuna çıkmıyoruz aynı zamanda tümüyle insana dokunan bir işimiz var.” diye belirtiyor. Kanver; “Odağında insan olan böyle bir yolculukta kadınların bilgisi, sezgisi ve öngörüleri bizi besliyor ve günden güne gelişiyoruz. İşte bu vizyonla, hem firmamızdaki kadın çalışan sayısını artırmak için hedefler koyuyor hem de seminer ve eğitimlerle çalışanlarımızı destekleyerek yönetici pozisyonlarında konumlandırıyoruz.” diye ekliyor. Ayça Kanver, firmanın büyüme hedeflerine paralel olarak kadın çalışan oranını önümüzdeki 2 yıl içerisinde %50 seviyesine çıkarmayı planladıklarını da vurguluyor.  

MechSoft, yalnızca kadın çalışanlarını desteklemekle kalmıyor aynı zamanda farklı mühendislik fakültelerinde çeşitli workshoplar düzenleyerek özellikle bilişim sektöründeki kadın istihdamı bilincinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Ayrıca çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirlikleri yapmayı amaçlayarak sektörde “Kadın Liderlerin” ön plana çıkması konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. 


Mechsoft - Ofis


MechSoft organizasyon yapısında çalışan terfi, yan haklar ve sosyal haklar konularında kadın- erkek eşitliğini baz alarak süreçlerini kurguluyor. MechSoft kurumsal değerleri kapsamında, bu eşitlik çerçevesinde kadın çalışanların erkeklerle aynı haklara sahip olmaları önemle gözetiliyor. 


 Haber Metni İçin: İşte Gücümüz