360 Derece Performans Yönetimi Sistemi

Bulut Tabanlı 360 Derece Performans Değerlendirme Yazılımı

360 Derece Performans Değerlendirme Nedir?

360 derece değerlendirme sistemi, çalışanın çevresindeki kişiler tarafından değerlendirilmesi anlamına gelir. Bunlar yöneticileri, çalışma arkadaşları, astları ve hatta kuruluş uygun görürse müşteriler gibi kişilerdir. Çeşitli bakış açılarından alınan geri bildirimler kişi ile ilgili iyi bir fikir verirken kendini geliştirebileceği alanları ortaya koyar.

Şirketinizin süreçleri doğrultusunda hedef bazlı veya yetkinlik bazlı değerlendirmeler tanımlayın. Yöneticileriniz veya çalışanlarınız yetkinlik değerlendirmeleriniz için kullanmak üzere dinamik formlar oluşturun. Performans değerlendirme süreci boyunca katılımcılara formları doldurmalarını hatırlatan bildirimler gönderin.

Hedefe dayalı değerlendirmeler yaparak şirket hedeflerini takip edin. CloudOffix çalışan veri tabanı yönetimi yetenekleri sayesinde toplanan verileri sizin için otomatik olarak hesaplayacaktır. Tüm süreç boyunca girilen tüm verileri sonrasında detaylıca rapor alın.

Çalışan performans değerlendirme süreçleri, çalışan ve yöneticisi arasında genellikle yıllık veya altı ayda bir gerçekleştirilir. Bu tür tek yönlü değerlendirme, yaygın olmasına rağmen, çalışanların gerçek potansiyeli hakkında en iyi bilgiyi vermeyebilir.

Değerlendirilen kişi, aynı anketin diğer herkese gönderilen bir kopyasını da doldurur. Bu, değerlendirmeyi 360 dereceyi oluşturan çalışanın etrafında tam bir daireyi oluşturmuş olur.

 1. Ekip Ruhunu Geliştirin

  Çalışma arkadaşları birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini tanır ve uyumlu bir ekip olarak çalışmayı öğrenir. Bu durum üretkenliği artırarak ve daha güçlü ekipler oluşturmayı sağlar 

 2. Değerlendirme Formları Oluşturun, Gönderin ve Raporlayın

  Kişilerin rahatlıkla yanıtlayabileceği güzel ve ilgi çekici formlar/anketler tasarlayın.

 3. Formları Paylaşın ve Takip Edin

  Değerlendirme formlarını paylaştığınız, e-postayı kimin açtığını ve bağlantıyı kimin tıkladığını takip edin.

 4. Ayrıntılı Raporlar Alın 

  Doğru ve ayrıntılı raporları dilediğiniz şekilde alın. Doğru verileri elde etmek için filtrelerinizi kendiniz belirleyin.


CloudOffix - HR Cloud - 360 Derece Performans Yönetimi

360 Derece Değerlendirme Nedir?

360 Derece Değerlendirme Sistemi bir çalışanı değerlendirmek için kullanılan çok puanlı bir geri bildirim yöntemidir. 360 derece oluşturan, çalışanların etki çemberinden gelen geri bildirimleri kullanır, son olarak ise çalışanların kendilerinin değerlendirmesiyle tamamlanır dolayısıyla adını buradan alır. 

360 derece geri bildirim toplanır ve çalışanın performansına, davranışına ve yetkinliklerine göre değerlendirilmesi için kullanılır. Değerlendirilen kişinin öz değerlendirmesi olmadan daire tamamlanmaz. Aynı soru setinin bir kopyasını da çalışanın kendisi tarafından tamamlanır. Geleneksel performans değerlendirme süreçlerinin aksine 360 derece performans değerlendirmesinden el edilen sonuçlarda daha doğru, ileriye dönük ve değerlendirilen çalışanın özelinde sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Ekip Ruhunu Geliştirin

Zamanımızın çoğunu işte ve iş arkadaşlarımızla geçiriyoruz. Bizi hakkımızda birlikte çalıştığımız insanlardan daha iyi kim bilebilir? Çalışma arkadaşları, meslektaşları hakkında güçlü, zayıf ve gizli becerilerine ilişkin soruları yanıtlayacak muhtemelen en iyi kişilerdir. Diğer performans değerlendirme yöntemlerinde çalışan bir üst tarafından değerlendirmesi söz konusuyken CloudOffix ile çalışanları hem yöneticileri hem de çalışmalar arkadaşları tarafından değerlendirme imkanı sunar. 

CloudOffix - HR Cloud - 360 Derece Performans Yönetimi
CloudOffix - HR Cloud - 360 Derece Performans Yönetimi

Değerlendirme Formları Oluşturun, Gönderin ve Raporlayın

Değerlendirmenize yönelik doğru yanıtları almak için anketlerinizi doğru türde sorularla oluşturun. Ardından bunları bir düğmeye tıklayarak istenen katılımcılara gönderin. Katılımcıların verilen zaman çerçevesine uymasını sağlamak için otomatik hatırlayıcılar ayarlayın. 

Anketlerinizi Paylaşın ve Takip Edin

Gönderilen anketleri paylaşın ve takip edin. Anketleriniz açıldığında ve e-postadaki bağlantı tıklandığında bildirim alın. Anketi tamamlamaları için hatırlatıcı olarak katılımcılara bildirim gönderin. Değerlendirmeyi yaparken, tüm süreci tek bir çatı altından rahatlıkla yönetin. 

CloudOffix - HR Cloud - 360 Derece Performans Yönetimi
CloudOffix - HR Cloud - 360 Derece Performans Yönetimi

Raporları Alın

Verilerinizi aldıktan sonra detaylı raporlama alabilirsiniz. Filtreler aracılığıyla doğru verileri seçerek ihtiyacınız olan bölüme odaklanın. Bırakın CloudOffix sizin yerinize değerlendirme sonuçlarının raporlamasını yapsın. Siz sadece dilediğiniz filtreyi görmek istediğiniz grafikleri tek tuşla seçin.

OKR - (Objectives and Key Results)

OKR (Objectives and Key Results) kavramı, Türkçeye “Amaçlar ve Anahtar Sonuçlar” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu sistem Objectives (Hedefler) ve Key Results (Anahtar Sonuçlar) üzerine kuruludur.  Objectives, firmanın elde etmek ve ulaşma gayesinde olduğu sonucun niteliksel olarak ifade ederken. Key Results ise belirlenen bu hedefe nasıl ulaşılacağını ölçen bir dizi metriği gösterir. 

OKR’de asıl amaç açık ve şeffaf olarak belirlenen firma hedefine doğru giderken sadece yönetim kademesi olarak verilen doğrultulara uymak yerine tüm çalışan kişilerin ve ekiplerin bu yolda söz sahibi olmasını sağlamaktır. HR Cloud'un tamamen özelleştirilebilir yapısı sayesinde kendi OKR sisteminizi kurgulayabilir bu sayede iç müşterilerinizin memnuniyetini koruyabilir ve bağlılığını artırabilirsiniz.


CloudOffix - Blog- OKR

Güçlü ve Zayıf Yönlere İlişkin Öz Farkındalık Yaratın  

360 derece geri bildirim, çalışanlara yapıcı geri bildirim sağlar. Böylece çalışanlarınız, güçlü yönlerinin farkına varabilecek ve zayıf yönlerini geliştirebileceklerdir. Ayrıca davranışları hakkında farklı bakış açılarından daha fazla haberdar olabilirler.

360 Derece Performans Değerlendirme çalışan tarafından öz farkındalığının artmasına olanak sağlar. Yıl sonunda veya başında gerçekleşen sıkıcı ve stres dolu performans değerlendirme toplantılarını rafa kaldırarak herkesin keyifle katılacağı ve kendi konumunu göreceği bir şirket kültürü oluşturabileceksiniz.

Verimliliği ve İş İlişkilerini İyileştirir

Ekip üyeleri, kendileri ve çalışma arkadaşları hakkında bütünsel bir fikir edinerek işyerindeki üretkenliği ve ilişkileri geliştirebilirler.  

Çalışan Hedefleri Hakkında Bilgi Sağlar


360 derece performans değerlendirme yönetimi, çalışanlara performansları ile ilgili en doğru geri bilgiyi verir. Bu sayede çalışanları performans yönetimi sürecine dahil ederken gelecek hedeflerini de belirlerken etkin rol üstlenirler. Yöneticiler, ulaşılacak amaç ve hedefleri belirleyebilir, ardından bu geri bildirim sistemini çalışanlarının performanslarını değerlendirmek için kullanabilirler. Ayrıca bu bilgiyi çalışanları ile ilgili diğer birçok özelliği değerlendirmek için de kullanabilirler.

Öğrenme & Geliştirme

İnsan kaynakları departmanları, ekip üyeleri için geliştirme planlarını belirlemek ve uygulamak için 360 derece geri bildirim sürecini kullanabilir. Çalışanlarının kendilerini geliştirmesi için daha ileri eğitim programları sunabilirler.


Ücretsiz Deneme Sürümü İle Tüm Özellikleri Test Edebilirsiniz!